FA-128 16.0000MF10Z-AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Raltron Electronics
In Stock: 4 359
Datasheet
16 MHz ±10ppm Crystal 9pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-128 16.0000MF10Z-AC
DigiKey Part Number
FA-12816.0000MF10Z-AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-128 16.0000MF10Z-AC
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA-128 16.0000MF10Z-AC Models
Category
Load Capacitance
9pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm