B72520T0250K062
DigiKey Part Number
495-4401-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4401-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4401-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0250K062
Description
VARISTOR 39V 200A 1206
Detailed Description
39 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
B72520T0250K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
1J
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V