B72500E8140S160 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72500E8140S160 |
Description | VARISTOR 28V 5A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28 V 5 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Surge 5 A |
Manufacturer TDK | Energy 0.03J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 30 pF @ 1 MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Maximum AC Volts 14 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 16 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 22.4 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 28 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 33.6 V |