B72220T2321K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 0
Datasheet
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72220T2321K101
DigiKey Part Number
495-3645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220T2321K101
Description
VARISTOR 510V 10KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
273J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
540 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V