B65811J0250A087
DigiKey Part Number
495-5254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811J0250A087
Description
FERRITE CORE RM 250NH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
EDA/CAD Models
B65811J0250A087 Models
Category
Effective Permeability (µe)
118.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2200
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.59
Effective Length (le) mm
38.0
Effective Area (Ae) mm²
64.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Supplier Device Package
RM 8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N87
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.324" (8.25mm)
Tolerance
±3%
Length
0.913" (23.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.433" (11.00mm)