B43703A5688M000
DigiKey Part Number
B43703A5688M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703A5688M000
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
19.4 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.63 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.027" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.185" (131.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C