B43642D9337M087 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 388
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 108
Datasheet
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 310mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642D9337M087
DigiKey Part Number
B43642D9337M087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642D9337M087
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642D9337M087 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.53 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.071" (27.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C