B43640E9227M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 640
Datasheet
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 500mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43640E9227M067
DigiKey Part Number
495-B43640E9227M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640E9227M067
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43640E9227M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.02 A @ 100 Hz
Impedance
760 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C