B43634C9477M000
DigiKey Part Number
B43634C9477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634C9477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 250mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C