B43548A5127M060
DigiKey Part Number
495-B43548A5127M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43548A5127M060
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 680mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
990 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C