B43508A5107M000
DigiKey Part Number
495-75598-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A5107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.73 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.23Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C