B43508A2687M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 464
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 208
Nichicon
In Stock: 177
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508A2687M000
DigiKey Part Number
495-75819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A2687M000
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.69 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C