B43504A0397M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
In Stock: 300
Datasheet
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 10
Nichicon
In Stock: 328
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 350mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43504A0397M000
DigiKey Part Number
B43504A0397M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504A0397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
410 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C