B41505A8478M000
DigiKey Part Number
495-6191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41505A8478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 42mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41505A8478M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C