B32924Q3475M000
DigiKey Part Number
495-B32924Q3475M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924Q3475M000
Description
FILM CAP MKP X2 - 125C, 4.7UF 20
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V