B32924Q3335K000
DigiKey Part Number
495-B32924Q3335K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924Q3335K000
Description
FILM CAP MKP X2 - 125C, 3.3UF 10
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32924Q3335K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V