B32673P4225K000
DigiKey Part Number
495-4747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673P4225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673P4225K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
450V