B32656S1334K561
DigiKey Part Number
B32656S1334K561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656S1334K561
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1.7KVDC SCRW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 750V 1700V (1.7kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Capacitance
Termination
Screw Terminals
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.004" (25.50mm)
Voltage Rating - AC
750V
Applications
Snubber
Voltage Rating - DC
1700V (1.7kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms