B32652A6683J000
DigiKey Part Number
495-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652A6683J000
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32652A6683J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
630V