B32652A3334J000
DigiKey Part Number
495-1297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652A3334J000
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32652A3334J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
250V