B32562H6105M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B32562H6105M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32562H6105M000 |
Description | CAP FILM 1UF 20% 400VDC 2DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32562H6105M000 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.650" L x 0.429" W (16.50mm x 10.90mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 200V | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications General Purpose |