B32522C3474K000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-4179-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32522C3474K000 |
Description | CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32522C3474K000 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - AC 160V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 250V | Ratings AEC-Q200 |