B32521C3474K189
DigiKey Part Number
495-B32521C3474K189TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B32521C3474K189CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C3474K189
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32521C3474K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V