B32520C6152K289 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 10 649
Datasheet
1500 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32520C6152K289
DigiKey Part Number
B32520C6152K289-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32520C6152K289
Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V