B25620B0567K703
DigiKey Part Number
495-7224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25620B0567K703
Description
CAP FILM 560UF 10% 700VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25620B0567K703 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.071" (78.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
700V