B25620B0158K883
DigiKey Part Number
495-7229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25620B0158K883
Description
CAP FILM 1500UF 10% 900VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25620B0158K883 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
7.126" (181.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
900V