EC6R050510030M
DigiKey Part Number
5907-EC6R050510030M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC6R050510030M
Description
CAP 5F 6.0V UCAP pack
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 50mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
EnyGy
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.413" W (21.00mm x 10.50mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz