6A-901DB24-028
DigiKey Part Number
3209-6A-901DB24-028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6A-901DB24-028
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
ENG ELECTRIC CO., LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.57" L x 2.44" W x 1.34" H (167.0mm x 62.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
AS/NZS, CB, CSA, FCC, IEC, PSE, UKCA, UL
Current - Output (Max)
3.75A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
90 W