RFS-50V331MJ7#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 636
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2 412
Similar
Nichicon
In Stock: 188
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-50V331MJ7#5
DigiKey Part Number
604-1126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-50V331MJ7#5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
965 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C