RFS-35V220MG3#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 7 021
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 67 249
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-35V220MG3#5
DigiKey Part Number
604-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-35V220MG3#5
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C