RFS-25V471MJ6#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 448
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3 273
Datasheet
Similar
In Stock: 735
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-25V471MJ6#5
DigiKey Part Number
604-1058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-25V471MJ6#5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C