RFS-16V471MI6#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 19 066
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 864
Datasheet
Nichicon
In Stock: 977
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 332
Similar
In Stock: 3 997
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-16V471MI6#5
DigiKey Part Number
604-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-16V471MI6#5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C