PVH-16V181MH80E-R2
DigiKey Part Number
604-1179-2-ND - Tape & Reel (TR)
604-1179-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVH-16V181MH80E-R2
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Elna America
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
3.43 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
180 µF
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm