638-W15-222-012
638-W15-222-012
EDAC D-Sub Connectors
638-W15-222-012
DigiKey Part Number
151-1221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
638-W15-222-012
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
638-W15-222-012 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C