633-W15-262-012
633-W15-262-012
EDAC D-Sub Waterproof Connectors
633-W15-262-012
DigiKey Part Number
151-1216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
633-W15-262-012
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
633-W15-262-012 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Backset Spacing
0.232" (5.89mm)
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C