633-M62-363-BT3
DigiKey Part Number
151-633-M62-363-BT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
633-M62-363-BT3
Description
CONN D-SUB PLUG 62POS R/A SOLDER
Detailed Description
62 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
633-M62-363-BT3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C