633-M62-263-WT3
DigiKey Part Number
151-633-M62-263-WT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
633-M62-263-WT3
Description
CONN D-SUB PLUG 62POS R/A SOLDER
Detailed Description
62 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
633-M62-263-WT3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C