630W13W3340-3NB
DigiKey Part Number
151-630W13W3340-3NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W13W3340-3NB
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630W13W3340-3NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C