630-43W2640-4T2
DigiKey Part Number
151-630-43W2640-4T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-43W2640-4T2
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-43W2640-4T2 Models
Category
Termination
Solder
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C