630-36W4240-4N3
DigiKey Part Number
151-630-36W4240-4N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4240-4N3
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-36W4240-4N3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C