630-27W2250-1TC
DigiKey Part Number
151-630-27W2250-1TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-27W2250-1TC
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-27W2250-1TC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C