630-25W3650-4N2
DigiKey Part Number
151-630-25W3650-4N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3650-4N2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-25W3650-4N2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C