630-25W3650-2T5
DigiKey Part Number
151-630-25W3650-2T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3650-2T5
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-25W3650-2T5 Models
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C