630-25W3640-4N2
DigiKey Part Number
151-630-25W3640-4N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3640-4N2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-25W3640-4N2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C