630-25W3640-2T6
DigiKey Part Number
151-630-25W3640-2T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3640-2T6
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-25W3640-2T6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C