630-24W7650-3TA
DigiKey Part Number
151-630-24W7650-3TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7650-3TA
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7650-3TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C