630-24W7250-2TA
DigiKey Part Number
151-630-24W7250-2TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7250-2TA
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7250-2TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C