630-21W1640-2T2
DigiKey Part Number
151-630-21W1640-2T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W1640-2T2
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W1640-2T2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C