630-17W5240-5TC
DigiKey Part Number
151-630-17W5240-5TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5240-5TC
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5240-5TC Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C