630-13W6650-4TC
DigiKey Part Number
151-630-13W6650-4TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W6650-4TC
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W6650-4TC Models
Active
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C